Káros lenne a napi zuhanyzás?
Sokan el sem tudják képzelni az életüket a naponta megejtett zuhanyzás nélkül. Ez a kellemes szokás számos szakértő véleménye szerint viszont többet árt, mint használ.
Az, hogy valaki mennyiszer és mikor zuhanyzik több tényező függvénye. Sportolás után vagy meleg időben magától értetődik a naponta vett fürdő, ahogy akkor is, ha valaki fizikai munkát végez. Szellemi munkát végzők esetében azonban egészen más a helyzet. A napi zuhanyzást a vezetékes víz és fűtés tette lehetővé, ahol kútból húzták fel a vizet és tűzön melegítették, heti egyszeri fürdés volt a jellemző.
A bőrnek árthat, ha minden este veszünk egy zuhanyt. A túl gyakori zuhanyzás ugyanis lemossa a bőr természetes olajait, melyek hidratáló és védelmező funkcióval is bírnak, de talán ennél is komolyabb gond, hogy károsítja a természetes baktériumflóráját is. Ezzel romlik a szervezet ellenálló képessége, ahogy a bőr is száraz, irritációra hajlamos lesz. A viszkető bőr zuhanyzás után árulkodó jel lehet. Zuhanyzás közbeni testápoló elvileg megoldást hozhat száraz bőrre, de az nem állítja helyre a bőr természetes mikrobiomját. Persze nem mindegy a tusolás hossza és a víz hőmérséklete, valamint a tusfürdő összetétele sem, mert bizonyos összetevői irritálhatják a bőrt.
A fürdés közben használt mosdószivacs, luffa, valamint a törülközők eltávolítják az elhalt hámsejteket, de könnyen okozhatnak mikrosérüléseket, amiken keresztül kórokozók juthatnak a szervezetbe.
A szakértők véleménye alapján hetente néhányszor bőven elég lenne zuhanyozni, akkor, amikor kifejezetten koszosak, izzadtak vagyunk, például edzést követően. Ezeken az alkalmakon kívül mosdókesztyűs, törlőkendős, vagy a reggeli rutinból ismerős „cicamosdás” is megfelelően higiénikus. Érdemes este, lefekvés előtt megejteni a zuhanyt, mivel az elősegíti a pihentető alvást.
Forrás: life.hu